18 януари 2019 г.

Какво означава че ДС контролира прехода в България

Какво означава, на практика, често споменаваната фраза, че бившата ДС (държавна сигурност) контролира или контролираше, според различната гледна точка, т.нар. български преход?
И аз, който съм бил на 14 години през 1989, съм си задавал този въпрос през всичките тези години, въпреки че нашето поколение израстна относително свободно, след периода на социалистическа България.
Държавният контролиращ апарат по времето на късния социализъм се беше разрастнал до такава степен, че имаше един виц. В автобус от градския транспорт един човек настъпва друг и му казва: "Извинявай, ченге." А той му отвръща: "Ти откъде знаеш че съм ченге?" "Ами всеки втори в България е ченге. Аз не съм, значи ти си", отвръща му първият. Та до такава степен се беше разрастнал ченгеджийският апарат от 1,2,3,4,5,6 отделение на Държавна сигурност, и разни други държавни, окръжни, градски, районни и други служби. Значи говорим за десетки, ако не и за стотици хиляди хора.
След 1989-1990 година и постепенното разформироване на тези служби, на всички тези хора трябваше да се намери някаква работа. Тези хора за съжаление не изчезнаха от нашата история, така както изчезнаха българите и траките след 681 година, а в България останаха само славяните. Тези хора не изчезнаха, а останаха в голямата си част тук в България и на повечето им беше осигурена дейност във всички области на нашия живот. На един дадоха държавна печатница, за да стане издател, на друг дадоха държавна фабрика, за да стане производител, на трети дадоха свинеферма и кравеферма, да стане фермер, на пети му дадоха банка, за да стане банкер и т.н. На немалко хора бяха дадени ръководни длъжности в новосформирани партии. А на някои бяха дадени бухалки и огнестрелни оръжия за да помагат при изграждането на капитализма в България. Ами видяхме докъде стигнахме и докъде я докарахме 30 години след 1989 година.
Във всички бивши социалистически държави от Източния блок прехода премина по малко или повече подобен начин. Само че балканската специфика на българския преход си каза думата... То не беше контрабанда, не бяха мутри, не беше чалга, както се вижда и до днес, въпреки усилията на всички здрави сили в обществото да се налагат европейски принципи и да се върви напред. Контрабандните канали за износ на антики, стоки, наркотици бяха създадени още от времето на ДС и използвани от тях и техните сътрудници дълго време след това. Т.нар. мутрите също бяха продукт на ДС, и на други държавни служби преди 1989 година.
Така целият или почти целият апарат на бившата ДС пое някаква, често доста съществена част, от строителството на новият обществен ред в България, след 1990 година - медии, култура, земеделие, банки, предприятия, партии, спорт, хотелиерство и т.н.

Няма коментари:

Публикуване на коментар