28 декември 2012 г.

Българското гражданство по-скъпо от американското!

С една оптимистична новина завършваме настоящата 2012 година. В края на годината, нашите управляващи приеха закон, според който купуването на българско гражданство е по-скъпо от купуването на американско гражданство! Чували сте, че срещу 1 милион долара всеки чужденец може да закупи американско гражданство. Е, в случая глаголът "да закупи" не е най-точният, защото става въпрос за откриване на производство и определен брой работни места от страна на чужденеца на територията на САЩ. Така всъщност чужденецът срещу инвестиция от 1 милион долара в американската икономика придобива правото да получи американско гражданство.

Подобен закон приехме вече и в България. Срещу инвестиция от 1 милион лева в българската икономика и разкрити 50 работни места, всеки чужденец може да получи българско гражданство. Т.е. българско гражданство се придобива срещу 500 хиляди евро.

Един милион долара е повече от половин милион евро, но това което малко хора са чували е, че в някои по-слабо развити икономически зони на САЩ, въпросната инвестиция от 1 милион долара е намалена наполовина или тя е само 500 хиляди долара! Подобно разграничаване в българския закон не е направено, може би предвид малката територия на страната. Така сумата за българско гражданство си остава 500 хиляди евро. И така, фактите - придобиването на българско гражданство е по-скъпо от американското - 500 хиляди евро срещу 500 хиляди долара! Браво братя българи, може да сме горди от този факт... или поне дотогава, докато еврото е по-скъпо от долара!

22 декември 2012 г.

Дървото Бодхи

Във връзка с предишния постинг е и този.
Дървото, под което Сидхарта Гаутама постига просветление 530 години пр.н.е., е свещено за будистите от цял свят. Цялото място около това дърво днес е свещено и е като един храм на открито. Това място се намира в днешна Бодхгая, щата Бихар, Северна Индия. Тук е изграден впечатляващият Махабодхи темпъл, който се извисява от източната страна на свещеното дърво Бодхи. Това дърво е познато още и като асатта или на санскритки канна асса, което буквално значи "ушите на коня". Такова наименование е дадено на дървото, понеже формата на неговите листа е много специфична и напомня на конско ухо.
Латинското наименование на дървото Бодхи или както казахме Асатта е Ficus religiosa. Само че неизвестно кога, може би още в началото на 20 век, някой е прочел Фикус религиоза като Фигус религиоза и е помислил, че става въпрос за смокиня - фигус. Така и до днес, в по-голямата част от информацията за дървото Бодхи, ще прочетете, че то е било от рода на смокините. Може направо да прочетете, че Буда постигнал просветление, като стоял под една смокиня...
Така виждаме по какъв начин се е стигнало до едно недоразумение, по една малко позната тема. Каквато тема все още е животът и учението на Сидхарта Гаутама, мъдрецът от рода на Саките, наречен от света Буда - Истинският Пробуден.

На снимката - листа от дървото Бодхи

19 декември 2012 г.

За силиция и силикона


През последните 22 години нашата родина България, българският народ, т.е. всички ние, преминахме през действително голямо развитие. Откъде сме тръгнали преди 22 години, днес може и да сме забравили или да не вярваме, че разликата тогава и сега е толкова голяма. Един затворен, лесно подаващ се на внушения народ, ентусиазиран, но и до голяма степен инфантилен, сравнително добронамерен, но незапознат с принципите на работа и действие в останалия свят. Един народ, който все още гледа и мисли на едро и не обръща внимание на детайлите и спецификата на нещата. Особено показателен ми се струва един пример от последните години. В продължение на 10-15 години медиите, радио, телевизия, вестници, обикновенните граждани, образовани хора и необразовани, повтаряха с известно задоволство една нелепа заблуда, тази за "силиконовата долина". "Силиконовата долина" в Северна Калифорния, САЩ, в която е концентрирана голяма част от производството на компютри, компютърен хардуеър и електроника. Ха-ха-ха - виж ти, производството на такива сложни неща свързано със силикона, който ние тук добре познаваме - ; ) - намигване. Значи, сигурно това производство не е толкова сложно, сигурно и ние бихме успели да се занимаваме с него - ; ) - отново намигване... И така в продължение на повече от десет години никой не обърна внимание, че става въпрос не за силикон, а за силиций. Едва от няколко години, започна да си пробива път информацията, че в случая не става въпрос за силикон (silicone), а за силиций (silicon), четиринадесетият елемент от Менделеевата таблица - Si. И е правилно да се казва "Силициевата долина", а не "Силиконовата" ... Силицият е широко разпространен в земната кора елемент, намира приложение в соларните клетки, компютърните чипове и процесори. Действително, в съединение с кислорода силицият създава атомната структура на полимера силикон. Е, ще каже някой, една буква разлика, в английските думи, двете все пак са свързани, значи може би е възможно и ние вместо фолкпевици с големи... да произвеждаме и компютри, някой ден? Може, ако се научим да обръщаме внимание на детайлите...

13 декември 2012 г.

Кога е най-късият ден в годината?

Повечето хора знаят деня на пролетното и есенното равноденствие, съответно 20 март и 22/23 септември, когато денят е равен на нощта или светлата част от денонощието е равна на тъмната му част. Популярни са и другите две дати - на най-дългия и на най-късия ден - 20/21 юни и 21/22 декември. Дълго време и аз си живеех с това убеждение, че най-дългият ден е само един и най-късият също. Преди няколко години разбрах, че всъщност нещата стоят малко по различно и наистина се впечатлих когато един агроном ми каза, че най-дългите дни продължават цяла седмица, а и най-късите също.
Когато слънцето застава в най-ниската си точка то "заспива" за известен период, преди да се преобърне и действително това преобръщане е плавен и постепенен процес...
Ето как стоят нещата измерени в астрономическо време.
Най-късите дни започват още от 18 декември, когато продължителността на деня е около 9 часа и 2 минути. Слънцето изгрява в 8 часа без 8 минути и залязва в 5 часа без 6 мин. През следващите няколко дена слънцето започва да залязва с няколко минути по-късно, но за сметка на това и изгрява с няколко минути по-късно. Така продължителността на деня е отново 9 часа и 2 минути. Така чак до 26 декември, когато слънцето изгрява в осем часа без 4 минути, а залязва в 5 часа без една минута и съответно продължителността на деня е 9 часа и 3 минути. Така най-късите дни в годината продължават от 18 до 25 декември.
И това не е всичко. Още няколко дена слънцето изгрява с още една минута по-късно и от 29 декември чак до 8 януари то изгрява в 8 часа без 3 минути. Денят обаче вече се увеличава, защото залезът настъпва с минута две, по-късно от предишните дни. И чак на 9 януари и изгрева започва да настъпва по-рано и залезът по-късно, така че светлият ден се увеличава и от двете посоки и значително по-бързо. Както казах, бавно става "обръщането" на слънцето или по-точно обръщането на земята според земната ос.

6 декември 2012 г.

Последните дни на Сидхарта Гаутама

Представяне на книгата "Последните дни на Сидхарта Гаутама", автор Андрей Киряков. Създадена на базата на старите източници и свещените будистки текстове. Улица Бели Искър 7, София, събота, 08.12.2012, 16 часа. Българско-японска фондация Happy science!

Щастлива „случайност” бе за мен срещата с тази книга. Роман, поема, приказка... Българската будистка сутра на Андрей Киряков е изящен, поетичен и мъдър текст за живота на Сидхарта Гаутама. Тя е думи, написани с любов за Принца, който имаше всичко, но потресен от вечното човешко страдание, изостави всичко и тръгна да търси своето и на хората Освобождение. Изключително леко и увлекателно авторът разказва за основни периоди от живота на Пробудения, и особено за неговите последни дни преди Просветлението. Разказва за изпитанията, през които е минал и на които сам се е подложил принц Гаутама, за да стигне до истината за колелото Самсара и Средния път, до мъдростта на баланса и умереността. Андрей Киряков не само е стъпил на автентичните древни текстове за Буда, но и като истински писател-изследовател е пътешествал месеци наред из местата, по които е бил и Буда. Вдишвал е въздуха и ароматите, които е вдишвал и Пробудения, седял е под дървото, под което е медитирал Учителят на човечеството. Книгата, която държите в ръцете си, носи този аромат и тази мъдрост, носи просветлението, което излъчва самият живот на Буда. Нейните думи, обърнати и към младите, и към по-възрастните читатели, съдържат почитание и любов към създателят на учението, дошло да даде на хората знание за тяхното освобождение.

От Издателя

Книгата може да поръчате и онлайн -
http://www.book.store.bg/p96087/poslednite-dni-na-sidharta-gautama-andrej-kiriakov.html

Представяне на книгата по ПОТВ -
https://www.youtube.com/watch?v=-bSV6geo_lU

3 декември 2012 г.

Денят в който разчетох Именника

Така нареченият "Именник на българските князе" е открит точно преди 151 години от руският славист А. Попов и публикуван в неговата сбирка “Обзор хронографов русской редакции” през 1866 г. В продължение на век и половина десетки изявени учени слависти, тюрколози, историци, археолози дават различно тълкувание на странните и загадъчни имена споменати в Именника, но въпреки всичко написано по въпроса, неизвестните и отговорите на въпросите остават. Кой е владетелят Авитохол, с който започва Именникът, какво представлява т.нар. прабългарски календар, който съпътства годините на управление на всеки един от владетелите, кой е родът Дуло и откъде произхожда и т.н. и т.н.? Ето и текстът на самия Именник на българските князе, в превод на новобългарски: Aвитохол живя 300 години. Родът му Дуло, а неговата година [а поемане на властта] диломтвирем; Ирник живя 150 години. Родът му Дуло, а годината му диломтвирем; Гостун, наместникът, 2 години. Родът му Ерми, а годината му докствирем; Курт управлява 60 години. Родът му Дуло, а годината му шегорвечем; Безмер 3 години, а родът му Дуло, а годината му шегорвечем; Тези петима князе управляваха княжеството оттатък Дунава 515 години с остригани глави и след това дойде отсам Дунава Аспарух княз и досега. Есперерих княз 61 години [управлява]. Родът му Дуло, а годината му верениалем; Тервел 21 години. Родът му Дуло, а годината му текучитем; твирем [название на месец; неясна дума] 28 години. Родът му Дуло, а годината му дваншехтем; Севар 15 години. Родът му Дуло, а годината му тохалтом; Кормисош 17 години. Родът му Вокил, а годината му шегортвирем. Този княз смени рода Дуло, наречен Вихтун. Винех 7 години. Родът му Укил, а годината му шегоралем; Телец 3 години. Родът му Угаин, а годината му соморалтем; И този е вместо друг. Умор 40 дни. Родът му Укил, а годината му диломтутом. Така завършва Именникът. А това е снимка от деня, в края на ноември 2012 година, в който аз, с помощта Божия, окончателно разчетох Именника на българските князе!

За повече информация по въпроса - http://andorey.blog.bg/ и

https://www.academia.edu/8651033/%D0%9B%D0%B5%D1%82%D0%BE%D1%87%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE_%D0%BD%D0%B0_%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8_%D0%B8_%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F%D1%82_%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D1%80