Ежедневно четем статистики за това как броя на населението в България намалява, как сме останали под 7 милиона жители, как след 20 години ще останем само 5 милиона и т.н. Същевременно при цялото това обезлюдяване, броят на чиновниците и администрацията в нашата родина, останала по население колкото един милионен град, се увеличава.
Увеличават се чиновниците и в големите и в малките общини и в министерства и в агенции и във всички държавни структури, въпреки периодичните съобщения за съкращения и намаляване техният брой. През първият мандат на ГЕРБ преди 10 години, едно от обещанията беше за намаляване на администрацията с 20 процента. Е след три години и половина управление администрацията беше успешно увеличена с 20 процента... Същият процес продължава и досега.
Намаляването на администрацията е нещо от което управляващите били те от ГЕРБ или БСП или други, бягат като дявол от тамян, въпреки цялата наложителност за решаване на проблема. Това е така поради простия факт, че чиновниците са едни от най-сигурните гласоподаватели и изобщо поддържници на съответната партия, която е на власт. Цялото идване на власт в България понякога се свежда именно до смяна на ваши с наши хора и назначаване на нови.
Почти 80 и повече процента от бюджета на една община отива за заплати на администрацията. За реални инвестиции в града или областта остават около 10 процента от парите от този бюджет. Само централният кмет в град Пловдив има 7 заместник кмета! В кметствата в останалите 6 района на града има също по 2-3 заместник кмета. Но това е само върхът на айсберга.
В министерствата и държавните агенции в София проблемът е още по-голям. Понякога се чува за съкращаване, обикновено става въпрос за предложение, в дадено министерство за 1200 - 2000 човека или дори повече! Например в министерството на Земеделието и горите са заети общо над 17 000 човека, като само в 6-те агенции към министерството те са около 3500 човека! Във Вътрешно министерство, с неговият прословут бюджет от 1 милиард лева на година, всъщност чиновниците на бюро изсмукват по голямата част от този бюджет. Хората които дежурят по улиците и се грижат за сигурността на гражданите и излагат животът си на риск ежедневно, потребяват по-малката част от бюджета.
Няма да говорим за районния и административния съд в съответните градове, за районните прокуратури, за БДЖ, за НЕК, за държавните библиотеки и институти, за някои нашумели агенции като Ръководство въздушно движение, които се използват за хранилки на близки до властта хора.
Преквалифицирането на част от тези хора и намаляването на държавната и общинска администрация с до 50 процента е една от жизненоважните стъпки за стабилизиране на държавата. Както казах обаче това е много трудна стъпка, за която и да е партия дошла на власт и воля за справяне с този проблем липсва. Това трябва да е една от основните задачи за партиите, които претендират за дясно управление на страната.
Няма коментари:
Публикуване на коментар