Старите славянски имена на месеците, са особено красиви и описателни. Днес в България те не са познати, освен на специалистите и любителите на историята. Понеже отдавна в България използваме латинските имена на месеците и сме забравили старославянските. Но тези имена и до днес се използват в Украйна, Белорус, Полша, Чехия, Словакия и в още няколко държави.
Един месец е бил наричан понякога с няколко имена, в зависимост от характера на времето и типичните дейности, които са се извършвали през този месец. В старобългарския език месец Януари е бил наричан Сечен или Коложег. Месец Февруари е Сухи или Люти. Месец Март е Брезен. Април - Квитен или Цветен. Май - Травен. Юни е наричан Изок (вероятно означава скакалец). Юли - Червен или Сърпен. Август - Зарев или Орач. По нататък Септември, във връзка с приготвянето на виното е наричан Руен. Октомври - Листопад. Ноември - Груден. Декември - Просинец или Студен.
Днес в България имаме особено отношение към всичко славянско, може би поради факта, че дружбата със славянските народи беше изкуствено налагана в продължение на десетилетия. Но всъщност, ако премахнем изкривената представа за славянското, ще видим, че то е красиво, жизнено и познато.
Латинските имена на месеците, с които толкова сме свикнали, че ги възприемаме като свои, са приети и в други славянски държави, например в Русия и Сърбия, вероятно под старобългарско влияние. Но ето например в Украйна и до днес се използват официално старите названия на месеците - Сiчень – Януари, Лютий – Февруари, Березень – Март, Квiтень – Април, Травень – Май, Червень – Юни, Липень – Юли, Серпень - Август, Вересень – Септември, Жовтень – Октомври, Листопад – Ноември, Грудень- Декември.
Българите може и да не се чувстваме славяни, но връзката ни със славянството няма как да бъде отречена.
Този коментар бе премахнат от администратор на блога.
ОтговорИзтриванеНашенските български имена са най-хубави!...
ОтговорИзтриванеДа, така е...
ОтговорИзтриванеМайка ми се казва Виолета Грозданова
ОтговорИзтриванеБаба ми се казваше Цветанка
ОтговорИзтриванеКаква е тази мода със западните имена - не мога да си обясня,по-добре децата да се кръщават на бабите и дядовците, така ще се запазят традициите!...
ОтговорИзтриванеНаистина има доста гошям избор за имена
ОтговорИзтриванеАз съм родом от Панагюрище, там има често срещани родни имена.
ОтговорИзтриванеИюа и доста арменски имена в България
ОтговорИзтриванеDa
ОтговорИзтриванеИма още имена, но все пак не може всипките да се изброят.
ОтговорИзтриванеАз се казвам Радомир
ОтговорИзтриванеБаща ми се казва Кольо
ОтговорИзтриванеМоя Манол
ОтговорИзтриванеИзобщо ме си падам по турцизмите, много са ми противни.
ОтговорИзтриванеДобре пе поне
ОтговорИзтриванеАз съм от Рудозем
ОтговорИзтриванеИзучавала съм история и философия 4 години...
ОтговорИзтриванеНякои казват че името ми звупи като кисело мляки но не е така
ОтговорИзтриванеАз съм родена в Дания
ОтговорИзтриванеДа
ОтговорИзтриванеDa saglasna sam
ОтговорИзтриванеЯ сум от Росии и не знаю хорошое болгарском
ОтговорИзтриванеБольше статьи
ОтговорИзтриванеМхм
ОтговорИзтриванеТия политици съсипаха България
ОтговорИзтриванеЗа жалост...
ОтговорИзтриванеДора
ОтговорИзтриванеТрябва да се върнат старобългарските имена не само на месеците, но и на планетите в слънчевата система и на луната-Месечина и българите трябва да изкореним гръцките (Александър, Петър,Христо),еврейските (Иван, Йоан, Симеон), латинските (Виолета,Виктор, Виктория) и всякакви други чужди имена и да се кръщаваме само с древнобългарски, тракийски и славянски имена, като: Асен, Аспарух, Крум, Ботьо, Ненчо, Стоян, Камен, Петко и т.н.
ОтговорИзтриванеНе, това в никои случай не трябва да става. Много от наречените от вас гръцки, латински, еврейски имена са си пак български...
ИзтриванеМного грешни и разбъркани са посочени имената на юесеците.
ОтговорИзтриване