Квартал „Капана” в Пловдив е любопитно и интересно място. Този квартал и неговите малки и пресечени една с друга улички, се оформя още преди пет века, по времето когато Пловдив е част от обширната Османска империя. Съвременните високи по няколко етажа плътно подредени сгради, са построени основно в самото начало на двадесети век. Това е бил занаятчийски квартал, на златари, железари, кожухари и т.н. Много хора си мислят, че името Капана идва от тесните и преплетени улички, по които лесно може да се загубиш, но „капан” на османо-турски означава и „Житен пазар”, както се нарича и до днес най-източната част на този квартал. Тук е имало и рибен пазар – балък пазар, там където сега е тунелът под Трихълмието.
В началото на деветдесетте години, на двадесети век, кварталът, беше много изоставен, с множество неподдържани и направо рухнали къщи, а старата му слава на занаятчийски квартал, все още се поддържаше от някои останали майстори – златари, дърворезбари, железари и т.н. В годините се взе идея кварталът да бъде възстановен като квартал на „творческите индустрии”, каквото и да означава това. Действително сградите и улиците бяха постепенно възстановени, но „творческите индустрии” така и не се случиха. Капанът беше превзет на деветдесет процента от приятни заведения и барове, за хранене и за питиета. Започна провеждане на фестивали и фестове, които докараха много гости от страната, а и от чужбина. Капана бързо се превърна в приятно място, със собствена атмосфера, но свързана изцяло с многобройните заведения, с яденето и пиенето и с вечерния живот.
Само че нашите собственици на заведенията, водени от нарастващата популярност на мястото, просто прекалиха. През последните две години цените станаха прекомерно раздути, до степен, че Капана вече се сочи от пловдивчани и гостите на града, като място на убийствено високи цени, сравними с тези в центъра на Рим, Париж и Виена. Впрочем, това важи за цените в заведенията, в целия широк център на град Пловдив. Докато преди две години една салата варираше в рамките на 12-14 лева, днес тя варира от 22 до 25 лева. Едно кафе или капучино е 5-6 лева, един чай също. Една бира и то 330 грама е 6.50 лева и наливна и такава в бутилка.
айляк – неангажиран, свободен, незает в работа
байгън – дотегна ми, писна ми, омръзна ми
ай сиктир – особено обидна турска псувня
сапикясвам се – освестявам се, засрамвам се, съобразявам се с условията
https://fakti.bg/mnenia/982363-boikot-na-kvartal-kapana-v-plovdiv
ОтговорИзтриванеhttps://svobodnoslovo.eu/komentar/boykot-na-kvartal-kapana-v-plovdiv/166585